Karın germe operasyonlarında, bu bölgedeki fazla yağ dokuları çıkarılarak, zayıf karın kasları sağlamlaştırıldıktan sonra deri fazlalığı alınarak daha düz bir karın oluşturulur ve istenen karın gerginliği sağlanır. Karın germe operasyonları kilo verdirici, zayıflatma ameliyatı değildir.

Bu operasyon aşırı kilolu hastalara uygulanmadan önce doktorunuz tarafından diyet ve egzersiz yapmanız istenebilecektir. Karın germe operasyonlarında, karın ve bel çevresindeki yağ dokularının çıkarılabilmesi için doktorunuz liposuction işlemi de uygulayabilecektir.

Tam Karın Germe İşlemi Nasıl Yapılıyor ?

Karın germe operasyonları uygulandıkları bölgeye göre iki farklı isim verilmektedir. Karın bölgesindeki deformasyon göbeğin üzerine de taşınıyor ve operasyonla birlikte göbek yeri de değişiyorsa tam karın germe (abdominoplasti) ameliyatı olarak adlandırılmaktadır. Bu operasyonlarda karın derisi kaburgalara kadar kaldırılarak, fazla yağ dokusu çıkarılır ve bu bölgede eğer fıtık bulunuyorsa bunlar giderilir.

Selüloit ve çatlaklar giderilip fazla deri vücuttan alınır. Bu operasyonlarda göbek yeri değişeceği için çıkarılarak yeni yerine yerleştirilecektir. Çok nadiren de olsa bazen tam karın germe ameliyatlarında göbek yerinin değişmemesi de mümkün olabilmektedir.

Mini Karın Germe İşlemi Nasıl Yapılıyor ?

Mini karın germe ameliyatında (mini- abdominoplasti) sadece göbeğin altında kalan kısma operasyon uygulanacaktır. Karın bölgesindeki deri göbeğe kadar kaldırılarak eğer gerekli görülüyorsa liposuction işlemi ile fazla yağ dokuları çıkarıldıktan sonra zayıf karın kasları gerginleştirilecektir. Fazla deri, çatlak ve selüloit görünümü giderilir ve istenen karın gerginliği sağlanır. 

Ameliyat Sonrası Süreç

Karın germe operasyonlarında kesi iç çamaşırın içinde kalacak şekilde yapılacaktır. Operasyondan birkaç ay sonra kızarık görüntü pembeleştikten sonra gün geçtikçe belirsiz bir görünüme kavuşacaktır. Doktorunuz iyileşme sürecinin daha kısa sürmesi için bir süre karın bölgenizde korse kullanmanızı önerebilecektir.